Nabídka našich služeb

Vyberte si z naší nabídky služeb

Návštěva stacionáře Magnolia na vsetínském zámku

Návštěva stacionáře Magnolia na vsetínském zámku

Na vsetínském zámku sice na cimbálku nehráli, zato zde měli výstavu s názvem Lidová strava na Valašsku. A protože se ve stacionáři hrdě hlásíme k tomu, že jsme Valaši, byť ne všichni rození, rádi jsme tuto výstavu 22.8. 2017 navštívili.

Vzpomínky se začaly vybavovat hned se vstupem do první výstavní místnosti. Expozice nabízela nejen pohled na kameninové formy na cukroví, bábovky, pekáče na maso, ošatky, díže, súsky na obilniny, kuchyňské nádobí, medomet, ale také praktickou možnost vyzkoušet si poznávání různých druhů obilí a mletí mouky na kamenném mlýnku. Obdivovali jsme zručnost a vynalézavost valašských předků na vyrobených nástrojích a nádobí používaném při přípravě stravy v peci nebo na otevřeném ohništi. Zároveň jsme vzpomínali, co z toho si pamatujeme z kuchyní našich maminek, babiček a prababiček.

Druhý výstavní sál poskytnul příležitost podojit krávu, naštěstí jen v podobě plastové makety. K vidění byly i preparáty v tu dobu nejběžnějších hospodářských zvířat. Příjemným závěrem výstavy byl reálný model valašské kuchyně z přelomu 19. a 20. století a modely karpatských roubenek.

magnolia_na zamku_2017

Bc. Jarmila Hyžáková, vedoucí Stacionáře Magnolia Charity Vsetín